Top

Blog

Na čo si dať pozor pri výmene plynovej vzpery v aute

Na čo si dať pozor pri výmene plynovej vzpery v aute

Plynové vzpery sú súčasťou prednej a zadnej kapoty takmer každého auta. Nie ste si istí, ako vymeniť starú plynovú vzperu za novú? Už pred kúpou myslite na to, aké vzpery si kupujete. Môže sa stať, že pri nesprávnom výbere vám o pol roka doslúžia.

Bezpečnosť ukrytá v kapote auta

Auto používame často, každý týždeň, každý deň, je našou nevyhnutnosťou. Nie je dôležité starať sa len o údržbu jeho pneumatík, olej či bezpečnosť motora, dôležité sú aj drobné veci, ktoré nás chránia pri vyberaní batožiny z kufra auta či pri oprave. Áno, hovoríme o tých nenápadných doplnkoch bezpečnosti – plynových vzperách.

Rozhodli sme sa pre vás spísať niekoľko nástrah, s ktorými sa môžete pri montáži a výmene plynovej vzpery stretnúť.

Nástraha č. 1: Už pred kúpou pozor na správny tlak

Niekedy sa stane, že z nevedomosti kúpite do auta plynové vzpery, ktoré o niekoľko mesiacov doslúžia. Dôvodom môže byť to, že na váš typ auta nemajú plynové vzpery správny tlak. Stáva sa to často, keď podľahnete cenovému „boomu” nekvalitných zahraničných výrobkov.

Pri plynových vzperách platí, že tlak v Newtonoch, ktorý vytláča piest z valca, by nemal byť nižší ani vyšší, ako je pre typ záťaže dané. O tom, ako vypočítať správny tlak pre vaše plynové vzpery a ďalšie dôležité technické parametre, akou sú dĺžka a zdvih, sa dočítate viac na našej stránke.

Nástraha č. 2: Plynová vzpera má príliš vysokú silu

Ďalšou dôležitou informáciou je, aby ste sa vyhli kúpe plynovej vzpery, ktorá je naplnená maximálnym možným tlakom podľa tabuliek. Ak máte vzpery s vysokým tlakom, čo spoznáte podľa toho, že kapota auta doslovne „vystrelí“, môžete si ich dať prenastaviť na iný tlak. To však stojí viac úsilia, času a zháňania, ako si vybrať hneď tú správne natlakovanú.

Nástraha č. 3: Chráňte piest plynovej vzpery

Montáž plynových vzpier vám môžu spraviť odborníci alebo si ich môžete nainštalovať vo vlastnej réžii. Dodržiava sa minimálny uhol 15°, podľa toho, ako boli namontované staré vzpery. Dávajte si pozor na to, aby sa piest nepoškodil, nepoškriabal a aby nebol zasiahnutý chemikáliami a agresívnymi prostriedkami.

Nástraha č. 4: Výmenu zvládne každý, ale dajte si pozor na toto

Ak ste už odmontovali jednu vzperu, dajte si pozor na to, aby vám kapota auta neublížila. Pred tým, ako sa pustíte do výmeny, podoprite si auto drevom alebo inou podperou. V zápale práce by ste na to mohli ľahko zabudnúť. Možno to znie ako samozrejmosť, ale mnoho domácich „kutilov” na to už doplatilo.

Rýchly návod na výmenu plynovej vzpery

Ak máte plynovú vzperu doma v kôlni, môžete ju vymeniť pomerne ľahko. V závislosti od toho, aký typ auta máte, vyberiete správnu dĺžku, zdvih a iné parametre. Niektoré vzpery môžu byť kratšie, niektoré dlhšie, a tak sa neoplatí požičiavať si vzpery od susedov z iného auta. To, ako ľahko si vymeníte plynovú vzperu na svojom aute, nájdete napríklad v tomto videu.

Kontaktujte nás

v prípade otázok nás neváhajte kontaktovať

KONTAKT

vedenie spoločnosti:048 / 414 45 19
technici:048 / 414 40 86
ekonomické oddelenie:048 / 414 70 77
e-mail:setro@setro.sk

ADRESA

setro, s.r.o.
Majerska cesta 30A
974 01 BANSKÁ BYSTRICA