Blog

Nepodceňte výber správnej rukoväte: Aké faktory treba zohľadniť?

Nepodceňte výber správnej rukoväte: Aké faktory treba zohľadniť?

Aj taký detail, ako výber vhodnej rukoväte, musí byť dostatočne premyslený na to, aby ste boli so svojím výberom spokojní. Na trhu existuje niekoľko druhov rukovätí na rôzne použitie v závislosti od umiestnenia v exteriéri a interiéri. Do úvahy však treba brať aj nároky na ich pravidelné používanie. Ako si vybrať správne? 

Ako teda vybrať správne? Najskôr si odpovedzte na otázku, kam ju umiestnite a čo s ňou budete otvárať. Na základe týchto dvoch informácií zistíte, či potrebujete rukoväť do interiéru alebo exteriéru. Zároveň vám to napovie, na aký materiál by ste sa mali zamerať.

Pinet ponúka nasledujúce druhy rukovätí:

  • štandardné rukoväte,
  • sklopné rukoväte a
  • zapustené rukoväte.

Myslite na maximálne zaťaženie

Čo je maximálne zaťaženie rukoväte? Ide o váhu objektu, ktorý ju bude obsluhovať. Hodnota maximálneho zaťaženia je často uvedená priamo pri rukoväti spolu s materiálovým prevedením. Ide o základné faktory pri jej výbere. Preto tieto údaje musíte poznať.

Spravidla platí, že čím je hodnota zaťaženia vyššia, tým rastie aj jej odolnosť. V ponuke od Pinetu nájdete rukoväte s maximálnym zaťažením až do 100 kg. Spravidla ide o sklopné a zapustené rukoväte, ktoré sú skonštruované pre najvyššie zaťaženie obsluhovania.

Ak nevyžadujete vysoké zaťaženie, vašim potrebám bude stačiť štandardná rukoväť. Ak však potrebujete silnejšie rukoväte pre manipuláciu s vyššou váhou, sklopné a zapustené rukoväte vyhovejú vašim požiadavkám. Výber materiálu úzko súvisí s hodnotou jej maximálneho zaťaženia. Predsa len, kartotéku s váhou 100 kilogramov nebudete otvárať štandardnou rukoväťou z plastu.

Nepodceňte výber materiálu

Štandardné rukoväte sú najčastejšie vyrobené z obyčajnej alebo galvanizovanej ocele, pozinkovanej ocele, polyamidu, hliníka alebo mosadze. Používajú sa na otváranie tých najmenších váh do 25 kilogramov a sú k dispozícií v rôznych dizajnových prevedeniach. Ide o úplne základné rukoväte, ktoré sa vyznačujú nižšou cenou aj váhou.

Pri váhe maximálneho zaťaženia v rozmedzí 25 až 68 kilogramov vám odporúčame použiť sklopné rukoväte. Tie sú pre vyššiu námahu vyrobené iba z klasickej alebo nehrdzavejúcej ocele. Sú určené na stredne náročnú obsluhu.

Pre maximálne zaťaženie vo váhe 68 až 100 kilogramov budete potrebovať zapustené rukoväte, ktoré sú najsilnejšie a vedia pracovať s najväčšou váhou bez ich poškodenia. Sú vyrobené z hliníka, pozinkovanej ocele alebo nehrdzavejúcej ocele. Ide o perfektné riešenie pre najťažšie váhy, či už ide o interiér alebo exteriér.

Rukoväte do exteriéru

Ako sme už spomenuli, rukoväte sa rozdeľujú do kategórií na základe dvoch faktorov –  hodnoty maximálneho zaťaženia a vyrobeného materiálu. Pri výbere rukovätí do interiéru preto nemusíte brať do úvahy poveternostné podmienky či koróziu. Pri interiérových rukovätiach je dôležité najmä to, aby dobre vyzerali a odolali záťaži.

Ak plánujete inštalovať rukoväte do exteriéru, okrem váhy zaťaženia a dizajnu si dajte záležať na výbere správneho materiálu. V prípade rukovätí do exteriéru, vám odporúčame výhradne rukoväte vyrobené z plastu, pozinkovanej ocele alebo nehrdzavejúcej ocele. Vlhké zimy by sa totiž mohli veľmi rýchlo odraziť na jej živnostnosti. Pinet má v ponuke rôzne rukoväte, ktoré sú vhodné do exteriéru. Stačí sa pozrieť na materiál, z ktorého sú vyrobené.

Výber rukoväte nie je až tak náročný oriešok, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ak poznáte váhu jej maximálneho zaťaženia a miesto, kde bude nainštalovaná, jej výber bude oveľa jednoduchší a rýchlejší.

Z ponuky od Pinetu sme vybrali dve rukoväte, ktoré spĺňajú požiadavky aj tých najnáročnejších klientov. Na použitie do interiéru pre bežné otváranie objektov s nižšou váhou, sa ideálne hodí rukoväť Moulded Grab Gandle – Rear Mounted (číslo produktu 19-1-9000). Vďaka plastovému prevedeniu, nižšej váhe (iba 86 gramov) a čiernej farbe, ide o vhodné riešenie pre každodenné použitie.

Pre náročnejšie využitie do exteriéru zas odporúčame rukoväť Rear Mounted Grab Handle 92 to 200 mm (číslo produktu 19-1-3833) z nerezovej ocele. V ponuke sú varianty rôznych rozmerov.

Kontaktujte nás

v prípade otázok nás neváhajte kontaktovať

KONTAKT

telefónne číslo:048 / 414 45 19
mobilné číslo:+421 905 491 510
e-mail:setro@setro.sk

ADRESA

setro, s.r.o.
Majerska cesta 30A
974 01 BANSKÁ BYSTRICA