Blog

Praktický sprievodca posuvnými koľajničkami od Pinetu

Praktický sprievodca posuvnými koľajničkami od Pinetu

Hoci sú doménou spoločnosti Pinet hlavne závesné systémy, v ich portfóliu nájdeme aj iné užitočné produkty. Teleskopické výsuvné mechanizmy, niekedy jednoducho nazývané koľajničky, majú svoje nezastupiteľné miesto v celom rade aplikácií, či už v domácnosti, alebo v priemysle. Pinet má vo svojej ponuke teleskopické koľajničky s gulôčkovými ložiskami rôznych druhov.

Úlohou posuvných koľajničiek je umožniť poziciovanie vecí a ich posun vo vertikálnom alebo horizontálnom smere. Typickým a najčastejším prípadom ich použitia je v nábytku. Bez nich by zásuvky jednoducho neboli zásuvkami.

Využitie koľajničiek od Pinetu

Koľajničky od Pinetu sú určené hlavne pre priemyselné využitie. Sú vyrobené z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele bez plastových častí, čo im poskytuje vysokú odolnosť voči teplotám a korózii a zároveň umožňuje ich väčšie zaťaženie. Používajú posuvný systém založený na gulôčkových ložiskách, vďaka ktorým majú hladký pohyb, výbornú horizontálnu stabilitu a umožňujú vyrábať systémy s rôznou dĺžkou vysúvania.

Typy posuvných koľajničiek

2-ramenné

Skladajú sa z jedného pevného a jedného pohyblivého ramena. Pohyblivé rameno je umiestnené vo vnútri pevného ramena. Medzi vonkajšou stenou pohyblivého ramena a vnútornou stenou pevného ramena je umiestnené lineárne guľôčkové ložisko. Tieto koľajničky sú iba vo verzii „front disconnect“ a umožňujú posuv do ¾ celkovej dĺžky posuvného ramena.

Nájdete ich v katalógu pod označením:

3/4 extension ball-bearing slide (2 pieces), front disconnect

3-ramenné

3-ramenné koľajničky obsahujú medzičlen medzi pevným ramenom a hlavným výsuvným ramenom. To umožňuje vysunúť hlavné výsuvné rameno do svojej maximálne dĺžky, čo poskytuje lepší prístup tam, kde je to potrebné. Pinet ich ponúka vo verzii front disconnect.

Nájdete ich v katalógu pod označením:

full extension ball-bearing slide (3 pieces), front disconnect

Parametre posuvných koľajničiek

Zaťaženie

Najdôležitejší parameter pri výbere koľajničiek je práve zaťaženie. Od neho sa potom odvíja typ použitého mechanizmu a dĺžky koľajničky. Určuje sa v kilogramoch na jeden pár koľajníc. Jeho hodnoty môžu byť rôzne, od 20 kg až do stoviek kilogramov u takzvaných „heavy duty“ mechanizmov.

Dĺžka posuvu

V prípade teleskopických posuvných koľajničiek dĺžka posuvu určuje, ako ďaleko je možné vysunúť rameno koľajničky. 2-ramenné koľajničky umožňujú vysunutie pohyblivého ramena maximálne do ¾ dĺžky, u 3-ramenných je to 100 % a v niektorých prípadoch aj viac práve vďaka použitiu medzičlena.

Existujú však aj tzv. lineárne koľajničky, ktoré umožňujú posun iba v rámci dĺžky pevného ramena (nevysúvajú sa von). Tieto systémy môžete najčastejšie vidieť u posuvných regálov.

Uzamknutie a zastavenie

Pre uzamknutie alebo zastavenie ramena pri vysunutí do maximálnej dĺžky používajú Pinet koľajničky dva spôsoby:

  • positive stop – na začiatku a na konci ramien sú malé výstupky. Tie držia ramená v maximálnej vysunutej alebo v zasunutej polohe. Pre následné zasunutie, resp. vysunutie ramena je nutné vynaložiť trocha väčšiu silu,
  • positive lock – je ochrana proti samovoľnému zatvoreniu. V maximálnej vysunutej polohe sa rameno uzamkne. Pre zasunutie ramena je potrebné uvoľniť západku.

Front disconnect

Všetky koľajničky od Pinetu majú možnosť úplného vytiahnutia pohyblivého ramena z pevného ramena stlačením alebo uvoľnením západky. Umožňuje to nielen jednoduchšiu inštaláciu, ale hlavne možnosť v prípade nutnosti vytiahnuť zásuvku z kabinetu úplne.

Pri návrhu použitia posuvných koľajničiek je treba brať do úvahy množstvo ďalších faktorov, ako sú napríklad šírka medzery medzi skrinkou a zásuvkou, použitie vhodných skrutiek na ukotvenie alebo spôsob uchytenia v prípade kovových skriniek a zásuviek. Ak si neviete rady, kontaktujte nás a my vám pomôžeme s výberom najvhodnejších koľajničiek pre vašu aplikáciu.

 

Kontaktujte nás

v prípade otázok nás neváhajte kontaktovať

KONTAKT

telefónne číslo: 048 / 414 45 19
mobilné číslo: +421 905 491 510
e-mail: setro@setro.sk

ADRESA

setro, s.r.o.
Majerska cesta 30A
974 01 BANSKÁ BYSTRICA