Plynové vzpery majú veľmi široké využitie. Často si neuvedomujeme, že ich v danom okamihu používame. Aké je praktické využitie tohto produktu v bežnom živote a kde všade ho nájdeme?

Vedeli ste, že plynové vzpery používate na dennej báze, už od chvíle, keď si idete ráno spraviť raňajky? Inak to nie je ani pri nakladaní vecí do kufra auta a momentu, keď si večer líhate do postele.

TLMIA A UĽAHČUJÚ POHYB

Štandardná plynová vzpera má tvar valca. Jej úlohou je tlmiť pohyb pomocou stlačeného dusíka a oleja, alebo tento pohyb uľahčovať. Plynová vzpera zjednodušuje nielen otváranie a zatváranie dverí, ale aj zasúvanie a vysúvanie zásuviek či kufra auta.

Plynové vzpery fungujú na podobnom princípe ako kovové pružiny, no oproti nim disponujú viacerými výhodami. Jednou z nich je aj to, že energiu uvoľňujú postupne a nie nárazovo, ako v prípade pružín. Viac o tejto problematike sa dozviete v staršom článku, kde sme sa venovali prípadom, kedy použiť plynové vzpery a kedy naopak klasické pružiny.

UPLATNENIE V KAŽDOM ODVETVÍ

S priemerom piestu 6, 8, 10 a 14 milimetrov nájdeme plynové vzpery v takmer každom odvetví priemyslu. Vzpery s väčším priemerom možno tlakovať na vyšší maximálny tlak, ako v prípade vzpier s menším priemerom.

Čím väčšiu silu potrebujete vyvinúť, tým väčšiu plynovú vzperu budete potrebovať. Pozrite si katalóg, kde nájdete kompletnú ponuku plynových vzpier.

Naopak, na špeciálne typy poklopov a ich dvíhanie použite ťažné plynové vzpery, ktoré fungujú na opačnom princípe. Piestna tyč sa vťahuje dovnútra. Na jej vytiahnutie preto budete musieť vynaložiť silu zodpovedajúcu jej natlakovaniu.

NÁJDETE ICH V NÁBYTKU AJ EXTERIÉRI

Plynové vzpery sú neodmysliteľnou súčasťou nábytku v domácnosti, najmä v kuchynských linkách, skriniach či posteliach s úložným priestorom pod matracom, alebo na výklopných dvierkach.

Sú namontované nielen na samozatváracích dverách, ale nájdete ich aj v exteriéri. Spoločnosť setro totiž vyrába aj plynové vzpery z antikorového materiálu, ktoré sú určené pre najextrémnejšie poveternostné podmienky a aplikácie so zvýšeným stupňom hygieny.

Skúste im venovať pozornosť pri najbližšom otvorení kufra auta. Všimnite si, ako plynové vzpery pracujú.

NEZABÚDAJTE NA STIERAČ NEČISTÔT

Pre bežné domáce použitie, napríklad na spomínané dvierka na nábytku, vám odporúčame použiť napríklad tlačné plynové vzpery s priemerom piestu 6 mm. Tie zabezpečia plynulé otváranie a zatávranie s rovnomerne rozloženou silou.

Nezabudnite, že každá plynová vzpera má svoju životnosť. Zaobstarajte si preto aj stierač nečistôt, ktorý vzperu ochráni pred prachom a inými nežiadúcimi látkami.

Pri vzperách ukončených závitom vám odporúčame používať poistné a ochranné rúry, ktoré predĺžia jej životnosť. Vo všeobecnosti sa ale plynové vzpery vyznačujú dlhou životnosťou a nená-ročnou údržbou. Investíciu preto rozhodne neoľutujete.